מאמרים

Watsu® for Athletes

By Tomasz Zagorski
פורסם ב- www.watsu.com

Benefits of Watsu® have been known and applied in SPAs and clinics for many years. In the last few years Watsu has received a new field of application - Watsu for Athletes. The diversity of athletes needs are matched by the diversity of Watsu’s benefits. Among others these are: relaxation, increasing of one`s body regeneration process, and increasing joints range of motion. To fully understand the range of this application we have to understand the physical and mental states of the single athlete facing different situations such as a hard training period, competition, and injury. In addition different kinds of sport have different systems of preparation determined by physiological factors needed for success in each sport.
למאמר השלם

טיפול בציפה לספורטאים

מייקל האטצ'יסון

פעם בשבוע אני מסיים את הריצה היומית שלי בטיפול בציפה בבריכה הידרותרפית. הבריכה שקטה לחלוטין, חסומה בפני אור ומחוממת למעט פחות מטמפרטורת העור, ואני מקבל את התחושה שגבולות הגוף שלי נעלמים. אני מרחף, נטול משקל בחלל שחור ודומם. זה אולי נשמע מוזר, אבל יש בזה נחמה גדולה. הגוף שלי, שכרגע הכה במדרכה קשה לאורך עשרה קילומטרים, מגיב לציפה נטולת הכבידה באנחת רווחה שכמעט שאפשר לשמוע אותה. נתקלתי לראשונה בהשפעתה הרבה של הציפה על ביצועי ספורט, כשיום אחד, אחרי שצפתי, שוטטתי באופוריה והגעתי אל המגרש, שם אנג'לו, אגדת כדור יד מקומית, קרע את כולם. אפילו לא הייתי קרוב להביס אותו כבר עשר שנים, אבל באותו רגע הרגשתי מלא באנרגיה ומשוחרר בצורה מוזרה והצעתו לו לשחק נגדי. כבר מההגשה הראשונה זה היה כאילו כוח חיצוני הניע את הגוף שלי. לא ממש הכיתי בכדור אלא פשוט שיניתי את הכיוון שלו, וההבקעות המושלמות שלי הדהימו אותי לא פחות משהן הדהימו את אנג'לו. הייתי רגוע אפילו באמצע סערת ההבקעות המהירה ביותר, וכשהבסתי אותו, היה לי קול בראש שאמר: "חבוב, זה הכי קרוב לשלמות שאתה אי פעם תגיע".
למאמר השלם

Floatation Therapy for Athletes

By using Flotation Therapy, athletes don't even have to move to improve. By Michael Hutchison

The most obvious effect floating has is relaxation. Peak athletic performances flow from relaxation: our descriptions of peak play emphasize looseness, fluidity, effortlessness, and keeping cool. By comparison the athlete, who is making errors, losing, is a study in muscular tension: jerky and struggling, making even the simplest plays look difficult.
למאמר השלם

logo go-getter

חיפה • בית ינאי • הרצליה
תל אביב • ירושלים


רוני ווטסון - חיפה, בית ינאי
052-8599355
ronny.watson1@gmail.com

רוני ליף - הרצליה, רשפון, תל אביב
054-4228018
ronileef@gmail.com

facebook